Čepići za uši! Zašto su važni?
Buka, taj snažan, intenzivan zvuk koji često prolazi neopaženo, može imati ozbiljan utjecaj na naše zdravlje i sluh. Kako biste bolje razumjeli zašto su čepići za uši važni, prvo ćemo istražiti što buka zapravo znači.
Što je uopće buka?
Buka je vrlo jaki, intenzivan, neugodan, a ponekad i za naše uši bolan zvuk. Ona ugrožava i ljudsko zdravlje i sluh. Zvuči nevjerojatno, ali buka je jedan od največih zagađivača okoliša. Svaki zvuk koji prekoračuje dopuštene vrijednosti smatra se bukom. Preporučena srednja vrijednost zvuka koja se smatra bezopasnom iznosi 70 decibela, dok se vrijednosti iznad 90 decibela, kojoj smo duže izloženi, smatra potencijalno opasnim po naše zdravlje. Zbog tog velikog utjecaja na ljudski organizam u hrvatskoj je već duže vrijeme na snazi „Zakon o zaštiti od buke“.
Izvori buke:
Osnovne izvore buke svi znamo, no o njima ne razmišljamo. Promet, industrija, građevinski i javni radovi, zabava,raznrazni uređaji, uređaji za emitiranje glazbe i govora, kućanski aparati i sl. samo su neki od izvora buke. Osim neprirodnih izvora, buku stvara i priroda. Zvuk groma, slapova, vjetra, udari valova stvaraju također jaku buku.
Iz svih ovih izvora valja istaknuti buku kojoj smo izloženi duže vrijeme, a ona je najviše vezana uz buku strojeva ili alata na našem radnom mjestu. Radeći u industriji, tvornicama, s različitim strojevima, u građevini ili sličnim radovima ulazimo u potencijalnu opasnost od oštećenja ili gubitka sluha. Kao što ne percipiramo buku oko sebe u svakodnevnom životu, tako postajemo imuni i na onu koja je štetna i može nam ugroziti naše zdravlje.
Rad u industriji, gdje su bučni strojevi svakodnevica, može predstavljati ozbiljan rizik za sluh. "Zakon o zaštiti od buke" u Hrvatskoj ima cilj upravo smanjenje tih rizika.
Izravne i neizravne posljedice po zdravlje
Pod izravnim posljedicama na zdravlje podrazumijevamo nagluhost, gluhoću, šumove u uhu, razne poremećaje vezane za razumijevanje govora i probleme u komunikaciji do smetnji ravnoteže, nesigurnosti u hodu, zanošenja.
Od neizravnih posljedica za zdravlje bitne su neurovegetativne reakcije kao što su hipertenzija ( povišen tlak), endokrinološki poremećaji i drugi poremećaji metabolizma.
Druge su neizravne posljedice umor i psihičke reakcije (razdražljivost) te smanjenje radne sposobnosti. Buka jako utječe na ciklus spavanja te dovodi do objektivnog poremećaja sna, skraćena je REM faza nakon izlaganja buci.
Buka utječe na razvoj kardiovaskularnih bolesti, dolazi do promjena krvnog tlaka, frekvencije pulsa i disanja, povećava se razina serumskog kolesterola, povećava se lučenje adrenalnih hormona te stvara povišen rizik za infarkt miokarda. Prag iznad kojeg se javlja viši rizik za infarkt iznosi 60 dB.
Čepići za uši protiv buke- prvo rješenje
Ako se ne može jednostavno izbjeći izvor buke, kao što je često slučaj u industriji, čepići za uši postaju ključna preventivna mjera. Kako bi spriječili neželjene posljedice po svoje zdravlje osobito je važno adekvatno se zaštititi. Tu dolaze u prvi plan čepići za uši. Oni su neophodna, a u nekim situacijama i zakonski propisana zaštita u radnom okruženju.
Postoje više vrsta čepića za uši koji se koriste u borbi protiv buke.
Jednokratni čepići za uši
Ovi čepići se umetnu u uho, a zatim se šire kako bi stvorili sigurno brtvljenje. Specifični su jer se lako stavljaju i skidaju i koriste se samo jednput. Učinkoviit su i praktični što osigurava adekvatnu zaštitu sluha.
Višekratni čepići za uši
Izrađeni su od silikonskog ili gumenog materijala. Mogu se prilagoditi obliku uha i često se koriste za duže vremensko razdoblje. Pošto se koriste na duže vremensko razdoblje najčešće dolaze u pakiranjima i spojenima s vezicom. Njihova izdržljiva struktura materijala omogućava im čišćenje i ponovno korištenje.
Čepići za uši- vrste materijala izrade:
Čepići za uši od pjene:
Mekani su i udobni, a pjena često dolazi u obliku proširive poliuretanske pjene koja se može oblikovati prema unutrašnjosti uha.
Ovi čepići pružaju odličnu izolaciju od buke posebno za buku u rasponu od niske do srednje frekvencije.
Čepići za uši od silikona:
Lako se prilagođavaju obliku ušne školjke, mekani su i izrazito fleksibilni. Mogu se upotrijebiti više puta jer se lako čiste i održavaju.
Čepići za uši od voska:
Vosak kao materijal ima odličnu sposobnost izolacije od zvuka. Zbog toga se pronašao kao odličan materijal i kod izrade čepića za zaštitu od buke. Čepići od voska lako se oblikuju prema unutrašnjosti uha
.
Čepići za uši od termoplastičnog poliuretana (TPE):
Njihova specifičnost je što se TPE materijal omekšava i prilagođava s povećanjem topline, u ovom slučaju povećanjem topline tijela. Čepići izrađeni od TPE materijala su puno izdržljiviji, imaju mogućnost višekratnog korištenja, a zbog topline u ušnoj školjci savršeno se prilagode njezinom obliku. Mogu se pronaći u paketićima ili kao čepići povezani s vezicom.
Gdje kupiti čepiće za uši?
Jednostavno pitanje, i još jednostavniji odgovor. Ako radite u okruženju gdje je jaka buka, i smatrate da je ona opasna po vaš sluh svakako razmotrite opciju kupnje čepića za uši.
Oni su izuzetno važna i dobra investicija. Sve vrste čepića za uši možete pronaći i na našem webshopu. Provjerite našu široku ponudu i naručite ih online odmah.
Zaštiti svoje uši od buke sada,a Vaše uši bit će Vam zahvalne sutra.
Naručite čepiće na idućem linku https://www.3e.hr/cepici-za-usi